سیدحسین میرخانی

سیدحسین میرخانی در سال ۱۲۸۶ متولد شد. او به همراه برادرش سیدحسن از دوران کودکی به فراگیری خوشنویسی نزد پدرشان، سید مرتضی پرداختند که از شاگردان کلهر بود. سید حسین از یازده سالگی کتابت را آغاز کرد و تا پایان عمر نیز هنر خود را صرف کتابت آثار گوناگون کرد.

سیدحسین میرخانی علاوه بر رسیدن به مقام استادی در هنر خوشنویسی، سال‌ها به فراگیری موسیقی نیز پرداخت. او آموختن موسیقی را از مکتب «باقرخان رامشگر» آغاز کرد و مدتی در محضر «حسین‌خان اسمعیل‌زاده» به تعلیم گرفتن مشغول شد و پس از آن از مکتب استاد «رضا محجوبی» بهره‌ها برد. هر چند بسیاری از اهل موسیقی او را در کمانچه‌نوازی، هنرمندی توانا می‌دانستند اما استاد میرخانی تمام وقت خود را صرف آموزش خوشنویسی کرد.

سیدحسین میرخانی علاوه بر کتابت دو جلد قرآن مجید، کتاب‌های رهروان شب، موش و گربه عبید زاکانی، جزوه چهار فصل، دوره سه‌جلدی رسم‌المشق برای مدارس و بسیاری آثار دیگر را به خط خود آراست. او از بنیان‌گذاران انجمن خوشنویسان ایران بود که به دلیل کتابت قرآن، تقدیرنامه‌ای از دانشگاه الازهر مصر نیز دریافت کرد. فتحعلی واشقانی، کیخسرو خروش و سعید شمس انصاری مهدی فروزنده از جمله شاگردادن وی بوده‌اند. استاد سیدحسین میرخانی روز ۱۱ خرداد سال ۱۳۶۱ پس از چند سال نابینایی درگذشت.

یاد استاد سیدحسین میرخانی کاتب قرآن کریم در گفت‏وگویی صمیمانه با استاد غلامحسین امیرخانی در میان هنرهای اسلامی خوشنویسی به عنوان یکی از اصیل‏ترین و منزه‏ترین انواع هنری مطرح بوده و هنوز در میان همه هنروران، خوشنویسان به دلیل خدمات عظیمی که در نشر و ترویج فرهنگ اسلامی داشته‏اند مورد تکریم و احترام شایانی هستند.

در این میان، ایرانیان با عشقی بی‏دلیل و خالصانه میراث هنری تمدن کهن خود را یکسره در پای دین مبین ریختند و آسمانی‏ترین و به یادماندنی‏ترین آفریده‏های خود را در عرصه قرآن و اسلام خلق کردند. از جمله این فرزانگان شادروان استاد سیدحسین میرخانی خوشنویس برجسته معاصر و کاتب نامدار کلام وحی است که در آسمان پرستاره هنر ایران پس از سال‏ها هنوز درخششی خیره‏کننده دارد.